Przejdź do treści
Czym jest Search Engine Marketing SEM i co warto o nim wiedzieć

W dzisiejszych czasach obecność firm w internecie to swoiste „być albo nie być”. Ich działalność internetowa nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do posiadania strony internetowej i profili w mediach społecznościowych. Bardzo ważny element promocji firm w sieci stanowią bowiem działania z zakresu SEM. Wbrew pozorom, nie są one tożsame z SEO, czyli pozycjonowaniem, lecz znacznie wykraczają poza nie. Sprawdźmy, czym są działania SEM i na jakie kampanie z ich zakresu warto się zdecydować!

Co kryje się pod pojęciem SEM?

SEM to skrót pochodzący z języka angielskiego, którego rozwinięcie to „Search Engine Marketing”. W dużym skrócie możemy określić je jako marketing oparty o wyszukiwarki, w tym o najważniejszą i najbardziej znaną spośród nich, czyli słynne Google. Obejmuje on zarówno promowanie strony www przedsiębiorstwa w płatnych, jak i bezpłatnych wynikach wyszukiwania, w oparciu o określony, dobrany przez ekspertów zestaw słów kluczowych.

Działania z zakresu SEM dzielimy na działania SEO i PPC. Te pierwsze obejmują szeroko pojęte pozycjonowanie, którego głównym celem jest zapewnienie z czasem stronie www przedsiębiorstwa możliwie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Działania z zakresu SEO powinny być długotrwałe i prowadzone systematycznie, gdyż tylko w ten sposób możliwe będzie uzyskanie i utrzymanie w pełni satysfakcjonujących rezultatów pracy.

Drugim, ważnym składnikiem kampanii SEM jest PPC, czyli Pay Per Click. Są to reklamy w Google z płatnością za kliknięcie, które pozwalają firmie znaleźć się od razu na samej górze wyników wyszukiwania na dany zestaw fraz lub słów kluczowych. Działania z zakresu PPC gwarantują szybkie efekty, ale w celu ich utrzymania w czasie firma musi stale w nie inwestować. Efekt bowiem trwa, dopóki reklamy z płatnością za kliknięcie są opłacane. W związku z tym zaleca się łączenie obydwu działań, gdyż zapewnia to trwalsze i lepsze w czasie efekty promocji firmy w sieci, na czym właśnie opierają się działania SEM.

Pomimo tego, że pojęcie SEM dotyczy również SEO, w branży częściej jest stosowane rozdzielnie, jako określające działania związane z reklamą w wyszukiwarkach.
Listę agencji SEM możesz znaleźć tutaj: https://agencjesem.pl/sem/

 

 

Jakie zalety wiążą się z działaniami SEM?

Reklama SEM nie bez przyczyny określana jest mianem promocji na miarę XXI wieku. Działania z jej zakresu są bowiem bardzo uniwersalne i skierowane zarówno do małych, lokalnych podmiotów, jak i globalnych firm o bardzo szerokich zasięgach. Istotnym jej atutem jest także wysoka skuteczność przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych, co doceniają firmy z całego świata. Prawidłowo realizowane kampanie SEM charakteryzują się wysoką efektywnością, przy zachowaniu ich neutralnego charakteru dla odbiorców, którzy w dzisiejszych czasach są szczególnie wrażliwi na natarczywe komunikaty reklamowe.

Reklamy SEM Google Ads realizuje np. agencja Blue Mint Media z Warszawy. 

Sporym atutem działań SEM jest możliwość osiągnięcia za ich pomocą oczekiwanych efektów w stosunkowo krótkim czasie. W efekcie, firmy chętnie wybierają kampanie SEM do promowania swojej działalności, zwłaszcza jeśli chcą jak najszybciej zobaczyć ich pozytywne rezultaty. Jest to możliwe tylko dzięki połączeniu tradycyjnego pozycjonowania z płatną reklamą, które wspólnie pomagają zwiększyć widoczność firmy w Google oraz wypromować jej działalność wśród potencjalnych odbiorców.