Przejdź do treści
Jak wybrać agencję SEO do pozycjonowania strony? 8 wskazówek

W dzisiejszych czasach wiele firm zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie strony internetowej oraz obecność w Internecie. Jednak samo posiadanie strony to nie wszystko. Prawdziwą wartość zyskuje ona w momencie kiedy jest odwiedzana przez realnych użytkowników – tyczy się to zarówno stron informacyjnych jak i sklepów internetowych i każdego innego rodzaju strony www. Z tego względu coraz więcej firm rozważa pozycjonowanie stron www jako sposób na zwiększenie widoczności w sieci i zainteresowanie treściami większej ilości odbiorców. Poniżej porzedstawiamy kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę poszukując agencji SEO do współpracy.

1. Opinie i referencje

Opinie na temat agencji możemy sprawdzić już na etapie pierwszych poszukiwań. W internecie jest wiele miejsc agregujących opinie na temat różnych firm, również agencji SEO. Już podczas wstępnego rozważania współpracy warto sprawdzić jakimi opiniami cieszy się agencja, która nas zainteresowała.

Na późniejszym etapie, kiedy mamy już głównych kandydatów, warto zapytać o referencje od ich klientów. Mogą one pomóc nam ocenić jakość ich pracy, ich podejście do klienta i sposób działania.

2. Doświadczenie agencji

Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest doświadczenie agencji. Nie zawsze ilość lat na rynku będzie jedynym miernikiem doświadczenia, ale warto sprawdzić, jakie projekty już realizowali oraz jakie były ich efekty. Dobrze jest również dowiedzieć się, jakie branże obsługują i czy ich doświadczenie jest zgodne z naszą branżą. Doświadczenie kierunkowe może być niezwykle istotne, w szczególności w przypadku branż, które mają bardziej precyzyjne wytyczne dotyczące możliwości reklamowania się.
Nie bez znaczenie będzie również znajomość rynku lokalnego. Wiele agencji potrafi skutecznie realizować kampanie w województwach i miastach, w których nie mają one swoich oddziałów. Jeśli jednak zależy nam na bardzo szczegółowej znajomości rynku lokalnego np. w Krakowie, może się okazać, że skuteczniejsza będzie firma z rodzimego podwórka aniżeli z drugiego końca Polski.

3. Różnorodność usług

Często bywa tak, że decydując się na współpracę w zakresie pozycjonowania, firma rozważa również realizację kampanii Google Ads. Niektóre firmy wolą w takich sytuacjach powierzać poszczególne kampanie różnym agencjom. Zlecenie różnych prac jednej agencji może jednak korzystnie wpłynąć na kampanie, ponieważ ilość informacji i danych na temat wypracowywanych efektów, jest większa. Jednak aby się to stało, agencja przede wszystkim musi mieć w swojej ofercie inne usługi niż pozycjonowanie. Mogą to być wspomniane usługi w zakresie realizowania kampanii SEM, ale również działania w Social Mediach, pozycjonowanie YouTube, strategie marketingowe i wiele innych.

4. Realistyczne cele

Ważne jest również, aby agencja stawiała realistyczne cele. Jeśli obiecują nam, że w ciągu miesiąca nasza strona znajdzie się na pierwszej pozycji w wyszukiwarce, warto być ostrożnym. Pozycjonowanie to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Realistyczne cele to te, które opierają się na długofalowej strategii i stałym ulepszaniu witryny.

5. Określone cele

Tak samo jak warto być ostrożnym w przypadku agencji oferujących nierealistyczne efekty, tak samo warto dwukrotnie zastanowić się w momencie, kiedy mamy obawę, że agencja, z którą planujemy rozpocząć współpracę, nie ma określonego planu działania. Wielokrotnie zakładane strategie ulegają zmianie wraz z rozwojem kampanii, priorytety kampanii mogą też być modyfikowane w zależności od aktualnych potrzeb firmy i jej oferty, jednak warto mieć jakiś punkt wyjścia. Brak nakreślonej strategii na początku, może utrudnić osiągnięcie zamierzonych wyników.

6. Modele współpracy

W zależności od tego na jakim etapie rozwoju jest strona, która ma być pozycjonowana i jakie są wstępnie założone cele, należy dostosować model współpracy z agencją. Dawniej, popularnym modelem współpracy z agencjami było na przykład rozliczanie za efekt – określoną pozycję na konkretne słowo kluczowe. Obecnie większość firm odeszła od tego modelu współpracy. Wciąż jednak potencjalnych modeli jest co najmniej kilka. Współpraca może uwzględniać success fee, może zakładać poszczególne progi realizacji celów, modyfikację oferty w momencie korzystania z innych usług poza pozycjonowaniem i wiele innych. Warto wybrać taki model, który jest satysfakcjonujący dla obu stron umowy.

7. Transparentność

Nie mniej ważną kwestią jest transparentność. Agencja powinna jasno przedstawić swoje działania, strategię i wyniki, a także informować nas o wszelkich zmianach, jakie wprowadzają na stronie. Ważne jest, aby między agencją a klientem panowała jasna i otwarta komunikacja. Agencja powinna przedstawiać raporty z działań i zmian, które wprowadzają na stronie, abyśmy mieli pewność, że nasza strona rozwija się w dobrym kierunku.

8. Koszty

Ostatnią, ale również ważną kwestią jest koszt współpracy z agencją SEO. Cena zależy od wielu czynników, takich jak wielkość strony, ilość słów kluczowych czy stopień trudności branży. Warto porównać oferty różnych agencji, ale nie należy wybierać agencji tylko ze względu na niską cenę. Niski koszt może oznaczać również niższą jakość usług.

Podsumowanie

Wybór agencji SEO to proces, który wymaga czasu i uwagi. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, takich jak doświadczenie, referencje, etykę pracy, realistyczne cele, różnorodność usług, transparentność oraz koszty. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybrana przez nas agencja będzie działać na rzecz naszej strony internetowej w sposób profesjonalny i skuteczny. Przed podjęciem decyzji o współpracy warto również rozmawiać z kilkoma agencjami i porównać ich oferty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrana agencja będzie spełniać nasze wymagania i przyczyniać się do rozwoju naszej strony w internecie.

 

Zarządzaj plikami cookies