Przejdź do treści
Co to jest audyt SEO? – wstępna analiza i korzyści wynikające z jego przeprowadzenia 

Prowadzenie strony internetowej zawsze wiąże się z chęcią pozyskania jak największej liczby odbiorców. Aby jednak do tego doszło, witryna musi być w pełni przystosowana do działania w sieci i oczywiście spełniać wszystkie oczekiwania użytkownika. W tym celu, pomocny okazuje się audyt SEO. Wymagania wyszukiwarek i sprostanie ich algorytmom to dla osoby niebędącej w temacie spore wyzwanie. Z tego względu, zadanie przeprowadzenia audytu na stronie przeznacza się przeważnie w ręce specjalistów.

 

Czym jest audyt? – definicja

 

SEO (z ang. Search Engine Optimization) to proces naturalnego pozycjonowania stron internetowych w darmowych wynikach wyszukiwania. Cała strategia składa się tutaj z wielu czynników, jak chociażby link building, optymalizacja witryny oraz stworzenie audytu. To właśnie ten ostatni czynnik wzbudza największe zainteresowanie u klientów, którzy proszą o wytłumaczenie. W sieci znajdziemy setki wpisów dotyczących tworzenia audytów, jednak nie wszędzie jest to opisane dokładnie.

Mówiąc potocznie, audyt SEO jest etapem oceny strony internetowej z punktu widzenia specjalisty. Zapoznając się z całą witryną, doświadczony pracownik SEO jest w stanie dostrzec nawet najmniejsze błędy w jej funkcjonowaniu. Najprostszymi do zlokalizowania są oczywiście kwestie estetyczne, jak chociażby nieprawidłowo wykonane podstrony czy pasek menu. Cały proces tworzenia audytu sięga jednak głębiej i w tym celu szukane są błędy w kodzie strony czy nawet w hostingu. Sporządzanie audytu oznacza wykonanie sprawozdania i raportu dotyczącego działania strony, a także wprowadzenia sugestii, co należałoby zmienić.

Składowe oceny w audycie

 

Skoro odpowiedzieliśmy już na pytanie „co to jest audyt seo?”, to możemy przejść do opisu wyglądu takiego sprawozdania. Nie istnieje odgórnie wprowadzony szablon dotyczący tworzenia audytu. Jego wygląd oraz ilość zawartych elementów zależy od samej agencji oraz specyfikacji witryny. Podstawowymi elementami podlegającymi ocenie są jednak:

 

Widoczność w wyszukiwarce

Przy użyciu odpowiednich narzędzi sprawdza się, na jakiej pozycji widnieje strona internetowa po wpisaniu konkretnych fraz kluczowych.

Adres strony WWW i hosting

Jednym z ważniejszych czynników jest sam adres URL. Powinien być on prosty i nie zawierać losowych liter. Bardzo istotny jest także serwer, na którym stoi cała strona. Musi być on szybki, wydajny i w pełni przystosowany do rodzaju witryny.

Title i description

Analiza znaczników meta i tytułu strony również należy do grona podstawowych czynności w trakcie tworzenia audytu. Podobnie sytuacja ma się do nagłówków H1, H2 i H3. Wszystkie te składowe są w dużej mierze brane pod uwagę przez algorytmy.

Grafiki i treści

Warto pamiętać, że zbyt duża ilość wgranych grafik na stronę, spowalnia jej działanie. Z kolei za mała liczba fotografii pogarsza wizerunek witryny. Wszystko należy dokładnie wyśrodkować. Ponadto, istotny jest brak duplikatów treści. Te same wpisy na różnych podstronach są przez algorytmy określane jako technika spamerska i automatycznie obniżają wyniki wyszukiwania.

Agencję do przeprawodzenia audytu możesz wybrać z listy Agencji SEO.

Dlaczego warto tworzyć audyt SEO?

Na to pytanie chyba nie trzeba odpowiadać zbyt wiele. Audyt pomaga zaobserwować, jakie błędy zawiera strona internetowa oraz pokazuje, co warto w niej zmienić. Wszystkie, zasugerowane przez agencję SEO rady zdecydowanie przyczynią się do odbioru strony zarówno przez użytkownika, jak i algorytm.